Ultimele știri

Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, ÎPS Petru invitat de onoare la Sărbătoarea Sf. Apostol Andrei la Galați

   În data de 30 noiembrie 2017, zi în care conform calendarului îndreptat, de stil nou, sărbătorim pomenirea Sfântului Apostol Andrei cel Întâi Chemat la apostolie, Întâistătătorul eparhiei noastre, Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a slujit la hramul Catedralei Arhiepiscopale din Galați împreună cu: Înaltpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, și cu Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii.

   După citirea textului evanghelic al sărbătorii, PS Visarion a rostit o omilie în care a prezentat viața Sfinților serbați – Sfântul Apostol Andrei și Sfântul Ierarh Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei – două modele de urmat pentru cei ce fac parte din Trupul tainic al Mântuitorului Hristos care este Biserica cea Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească.

   Cu prilejul cinstirii Sfântului Apostol Andrei, ocrotitorul spiritual al Catedralei Arhiepiscopale, al municipiului Galați dar și al întregului popor român,  moaștele Sfântului Grigorie Decapolitul au fost aduse de la Mănăstirea Bistrița – Vâlcea și așezate spre cinstire pe esplanada Catedralei.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img