Eforturi comune pentru sporirea activităților ecleziastice între Protopopiatele Orhei și Hârlău

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Petru, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, joi, 27 iunie 2024, Protopopiatul Orhei din cadrul Arhiepiscopiei Chișinăului, Mitropolia Basarabiei, a găzduit o zi deosebit de productivă și înălțătoare, plină de roade duhovnicești și pastorale.

Evenimentul a reunit numeroși clerici de pe ambele maluri ale Prutului într-o ședință comună de lucru, subliniind eforturile continue de sporire a activităților dintre comunitățile și instituțiile ecleziastice românești, separate de această graniță naturală.

Încă din zorii zilei, toți clericii Protopopiatului Orhei, conduși de Părintele protopop Ioan Marian, au întâmpinat delegația Protopopiatului Hârlău din Arhiepiscopia Iașilor, Mitropolia Moldovei și Bucovinei, în frunte cu Părintele protopop Victor Pâslariu.

Ziua a început cu săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii în Parohia Ortodoxă Românească „Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului” din Orhei, unde Părintele paroh Sergiu Aga a avut grijă de organizarea evenimentului liturgic. La finalul Sfintei Liturghii, a fost oficializată relația de înfrățire între Protopopiatele Orhei și Hârlău, marcând un moment important de comuniune și cooperare, subliniind astfel importanța colaborării între comunitățile românești de pe ambele maluri ale Prutului.

Părintele Victor Pâslariu, protopopul de Hârlău, și-a exprimat bucuria înfrățirii printr-un cuvânt de încurajare pentru întărirea unității și a valorilor românești comune, menționând că „relația noastră de înfrățire nu este doar una formală, ci un angajament profund de a lucra împreună pentru binele spiritual, social și cultural al comunităților noastre.

Este un pas spre consolidarea unității noastre și a identității noastre românești, spre slava lui Dumnezeu și binele poporului nostru. Eforturile noastre comune sunt menite să aducă mai aproape inimile credincioșilor de pe ambele maluri ale Prutului, făcând ca distanța fizică să fie depășită de comuniunea duhovnicească”, a menționat Părintele Pâslariu.

Părintele Ioan Marian, protopopul de Orhei, a mulțumit oaspeților pentru vizită, exprimând recunoștință părinților din ambele protopopiate pentru receptivitate și dragoste reciprocă. În semn de apreciere, Părintele Ioan Marian a oferit oaspeților câte trei volume de predici, o cruce pectorală Părintelui protopop de Hârlău și alte daruri simbolice, ca semn de recunoștință pentru apropierea sufletească a instituțiilor bisericești.

„Înfrățirea este o punte de legătură între sufletele noastre și un angajament de a lucra împreună pentru slujirea jertfelnică a credincioșilor noștri. Este un semn de iubire și de solidaritate, care ne îndeamnă să fim uniți în credință și în fapte bune. Eforturile noastre de a întări legăturile pastorale, sociale și misionare sunt esențiale pentru a sprijini parohiile, credincioșii și clericii români din Basarabia, astfel încât Biserica Ortodoxă Română să continue să fie un pilon de stabilitate și nădejde”, a mai adăugat Părintele Ioan Marian.

După încheierea ceremoniei liturgice, a avut loc ședința ordinară a preoților din Protopopiatul Orhei, unde au fost discutate diverse subiecte de interes comun, culminând cu o conferință de învățătură creștină despre suferință și vindecare. Conferința, susținută de Părintele Dănuț Fotea, misionar al Protopopiatului Hârlău, a fost organizată în contextul proclamării Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor, subliniind importanța sprijinului duhovnicesc și fizic oferit celor aflați în suferință.

La finalul zilei, oaspeții din România au avut ocazia să viziteze vinăria Chateau Vartely din Orhei, unde au apreciat calitatea vinurilor locale, simbolizând tradiția vinicolă bogată a regiunii, recunoscută și peste hotarele țării.

Această zi plină de activități a subliniat importanța colaborării și unității între comunitățile românești de pe ambele maluri ale Prutului, întărind legăturile duhovnicești și pastorale într-o atmosferă de comuniune și fraternitate. Biserica Ortodoxă Română continuă să se îngrijească de parohiile, credincioșii și clericii români din Basarabia, consolidând astfel legăturile de credință, limbă, istorie și națiune.

Galeria foto completă poate fi accesată pe pagina noastră de Facebook: