1 Decembrie va fi sărbătorit în rugăciune la Biserica “Sfinții Trei Ierarhi” din Chișinău

29 Noiembrie 2021

De Ziua Naţională a României, miercuri, 1 decembrie 2021, va fi oficiată slujba de mulţumire pentru libertatea şi unitatea neamului românesc, precum şi de cinstire a eroilor care au înfăptuit Marea Unire naţională a românilor în anul 1918.

În cadrul Mitropoliei Basarabiei, slujba de Te Deum va fi săvârșită începând cu ora 10.00 la Biserica cu Hramul Sfinții Trei Ierarhi” din Chișinău, str. Primar Gherman Pintea nr. 83, sector Rîșcani, a Părintelui Protoiereu Anatol Goncear.

Ziua de 1 decembrie marchează unirea Transilvaniei, Banatului și Maramureșului cu România, în anul 1918, și reprezintă un simbol al unității de neam și de credință ce a fost posibilă prin contribuția deosebită a Bisericii Ortodoxe Române.

„Prin rugăciune, prin cuvânt rostit, prin cărți tipărite, prin prezența personală şi fapta concretă a slujitorilor ei, Biserica a fost activă în lucrarea de unire a poporului român într-un stat român unitar” (PF. Părinte Patriarh Daniel).

Articol redacatat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.