Slujbă arhierească în sâmbăta Sf. Teodor Tiron, în parohia “Sf. Mare Mc. Gheorghe” din Chișinăul

În prima sâmbătă din Postul Mare, a Sf. Teodor Tiron, în data de 16 martie 2019, ÎPS Părinte Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească în parohia “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din orașul Chișinăul (preot paroh Prot. Mitrof. Teodor Lupanciuc).

Vizita arhierească a fost prilejuită de două moment importante din viața părintelui paroh și anume: sărbătorirea ocrotitorului ceresc al părintelui și a zilei de naștere.

În final, vlădica Petru l-a felicitat pe toţi părintele Teodor cu ocazia sărbătorii urându-i multă sănătate și bunăsporire în păstorirea turmei încredințate.

Părintele  paroh a mulţumit ÎPS Petru pentru slujbă şi binecuvântare arhierească, invitându-l pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să mai vină în mijlocul comunităţii lor şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.