Mitropolitul Basarabiei a săvârșit Sfânta Liturghie în Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Telenești, cu prilejul aniversării a 100 de ani de la binecuvântarea începutului lucrărilor de construcție

Sâmbătă, 19 octombrie 2024, când Biserica Ortodoxă Română din Basarabia îl cinstește pe Sfântul Apostol Toma și pe Sfânta Muceniță Erotiida, ÎPS Petru, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, a efectuat o vizită pastorală în Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Telenești, cu prilejul aniversării a 100 de ani de la binecuvântarea începutului lucrărilor la această biserică de către Mitropolitul Gurie Grosu, primul Mitropolit al Basarabiei.

Alături de un sobor de preoți din Protopopiatul Orhei, ÎPS Petru a săvârșit Sfânta Liturghie în mijlocul unei mari mulțimi de credincioși. Părintele paroh Nicolae Grapin, împreună cu autoritățile locale și întreaga comunitate, l-au întâmpinat cu bucurie pe ierarh, fiind prima vizită pastorală a Înaltpreasfinției Sale după ce parohia a revenit sub jurisdicția Patriarhiei Române.

Cuvântul de învățătură, ținut cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Petru de către Părintele Ioan Marian, Protopop de Orhei, a subliniat semnificația deosebită a acestei zile pentru comunitatea din Telenești. „Astăzi, împreună cinstim și pomenim doi sfinți care, deși trăitori în vremuri de început ale Bisericii, ne arată prin viața lor că adevărata credință se păstrează cu jertfă.

Sfântul Apostol Toma ne îndeamnă să rămânem tari în credință, iar Sfânta Muceniță Erotiida ne arată că puterea sufletului stă în iubirea de Hristos. La fel și această biserică, începută acum 100 de ani cu binecuvântarea Mitropolitului Gurie, este o mărturie a credinței neclintite a poporului din Telenești.”

După slujbă, Înaltpreasfințitul Părinte Petru a adresat un cuvânt de mulțumire Părintelui paroh Nicolae Grapin pentru invitația primită și pentru ospitalitatea arătată. „Comunitatea de aici este un exemplu viu de statornicie în credință și iubire de neam. Ați reușit, împreună cu părintele vostru duhovnicesc, să păstrați acest sfânt lăcaș ca un loc de rugăciune și de întărire spirituală pentru toți cei care îl trec pragul”, a spus Înaltpreasfinția Sa.

Mitropolitul a mai subliniat că „rolul parohului este acela de a-i călăuzi pe credincioși pe calea mântuirii, dar și de a păstra și consolida unitatea și spiritualitatea românească în Basarabia. Îi îndemn pe toți credincioșii să continue să sprijine Biserica, să se îngrijească de acest sfânt lăcaș, pentru ca el să rămână un simbol viu al credinței noastre ortodoxe”.

În acest fel, ierarhul a subliniat rolul esențial al credincioșilor de a susține Biserica și sfântul lăcaș prin implicare activă, mărturisind credința în Dumnezeu prin fapte bune și rugăciune. „Fără contribuția și dragostea voastră pentru Biserică, acest loc nu ar fi atât de binecuvântat și atât de plin de viață duhovnicească”, a subliniat Înaltpreasfinția Sa.

Ca semn de recunoștință și apreciere, ÎPS Petru a acordat mai multe distincții și diplome de vrednicie ctitorilor și binefăcătorilor parohiei care, alături de Părintele Nicolae, au contribuit cu dăruire la întreținerea și înfrumusețarea bisericii de-a lungul anilor.

Părintele paroh Nicolae Grapin a mulțumit, la rândul său, ÎPS Mitropolit Petru pentru binecuvântare și pentru vizita pastorală, soborului preoțesc pentru bucuria de a sluji împreună, precum și autorităților locale și credincioșilor pentru prezență și sprijinul acordat în organizarea acestui eveniment aniversar. „Fie ca Maica Domnului, ocrotitoarea acestui sfânt lăcaș, să ne ajute în toate și să ne călăuzească pe calea mântuirii”, a încheiat părintele paroh.

Încheierea evenimentului a fost marcată de bucuria credincioșilor, care au primit binecuvântarea Înaltpreasfinției Sale și au participat la o slujbă de pomenire.