Ultimele știri

Excelența Sa, Ambasadorul Cehiei în Republica Moldova, Dl. Zdenek Krejci, în vizită la Mitropolia Basarabiei

În data de 26.01.2017, ÎPS Petru,  Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, a primit în audienţă, la reşedinţa mitropolitană din Chişinău pe excelența sa, domnul Zdenek Krejci Ambasadorul Cehiei în Republica Moldova.

În cadrul  întrevederii  s-au discutat teme ce țin de istoria bisericii din Basarabia, relațiile biserică-stat din cele două țări pe care le reprezinta precum și despre problemele societății contemporane și posibilitățile de soluționare.

ÎPS Petru i-a mulțumit domniei sale pentru vizită și pentru cuvintele călduroase, urându-i succes, în continuare în actvitatea diplomatică şi invitându-l şi cu alte ocazii în vizită. Domnul ambasador, la rându-i, i-a mulțumit întâistătătorului Mitropoliei Basarabiei și au convenit, de comun acord, să aibă și alte întrevederi pentru a dezvolta o colaborare continuă, frumoasă și fructuoasă între cele două instituții pe care le reprezintă.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img