Comunitățile Mitropoliei Basarabiei – un exemplu de responsabilitate și de colaborare în procesul Recensământului Populației și Locuințelor 2024

Biroul Național de Statistică (BNS) al Republicii Moldova, cu susținerea Uniunii Europene și Fondului Națiunilor Unite pentru Populație (UNFPA), a anunțat lună curentă finalizarea cu succes a Recensământului Populației și Locuințelor 2024, marcând astfel o etapă importantă în colectarea datelor esențiale pentru dezvoltarea viitoare a țării.

Mitropolia Basarabiei a demonstrat pe parcursul acestui proces că Biserica Ortodoxă Română din Republica Moldova este un partener activ și responsabil, implicat în demersurile și activitățile instituțiilor statului. Printr-o colaborare strânsă și eficientă, clericii Mitropoliei Basarabiei au jucat un rol esențial în asigurarea succesului recensământului la nivel de comunitate.

Pe parcursul celor trei luni de desfășurare a recensământului, în perioada 8 aprilie – 7 iulie 2024, clericii, mănăstirile și parohiile păstorite de Mitropolia Basarabiei au arătat un spirit civic deosebit și o deschidere admirabilă față de recenzori, contribuind astfel la colectarea corectă și completă a datelor. Această atitudine responsabilă reflectă nu doar angajamentul Bisericii Ortodoxe Române față de binele comun, ci și înțelegerea profundă a importanței acestor date pentru dezvoltarea societății basarabene.

Credincioșii din toate parohiile Mitropoliei Basarabiei au răspuns pozitiv îndemnului Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, de a participa la recensământ. Această mobilizare exemplară a demonstrat încă o dată rolul esențial pe care Mitropolia Basarabiei îl are în comunitățile aflate sub purtarea sa de grijă canonică, nu doar în plan spiritual, ci și în cel social și civic.

În acest context, directorul Biroului Național de Statistică, domnul Oleg Cara, a transmis o scrisoare de mulțumire către Înaltpreasfinția Sa, pentru suportul acordat pe parcursul desfășurării recensământului, pe care o atașăm mai jos. Scrisoarea subliniază importanța colaborării dintre instituțiile statului și Biserică, în vederea atingerii obiectivelor comune de dezvoltare și binefacere socială.

Potrivit datelor preliminare furnizate de BNS, în perioada 8 aprilie – 7 iulie 2024, în cadrul Recensământului Populației și Locuințelor au fost recenzate 2.448 mii de persoane. Acestea includ atât persoanele cu reședință obișnuită, cât și cele fără reședință obișnuită în Republica Moldova, inclusiv eventualele dublări care vor fi identificate la etapa de procesare. De asemenea, au fost recenzate 1.655 mii de locuințe, incluzând cele ocupate, secundare și neocupate.

Prin acest demers, Mitropolia Basarabiei a demonstrat încă o dată că este un partener de încredere și o forță activă în susținerea inițiativelor de importanță națională, reafirmându-și astfel angajamentul față de valorile civice și responsabilitatea socială, alături valorile spirituale.

Credit foto: EUNEIGHBOURS east / Ion Buga