Apel umanitar pentru familia Rusu din satul Boșcana, raionul Criuleni

În seara zilei de luni, 30 septembrie 2024, familia Rusu din satul Boșcana, raionul Criuleni, a rămas fără acoperiș deasupra capului, după ce un incendiu devastator le-a mistuit casa. În prag de iarnă, părinții, împreună cu cei patru copii, au rămas fără nimic din agoniseala de o viață. Disperarea este cu atât mai mare, cu cât doi dintre copii, Vlad (6 ani) și Adelina (4 ani), suferă de fibroză chistică, o boală ereditară gravă, iar mama așteaptă al cincilea copil.

Cu venituri modeste, provenind din salariul tatălui și din îndemnizațiile pentru copii, familia abia reușește să acopere cheltuielile medicale necesare pentru micuții bolnavi, dar și alte nevoi curente. Oameni cu suflet mare din sat și din alte localități au venit deja în ajutor, oferind alimente, haine și materiale de construcție.

Mitropolia Basarabiei, alături de mai multe parohii și comunități din jurul localității Boșcana, s-a mobilizat pentru a susține această familie. Părintele Sergiu Matei, parohul bisericii „Sfântul Ierarh Nicolae” din Peresecina, împreună cu enoriașii săi, au donat materiale de construcție, iar Părintele protopop Iurie Nistor, din parohia „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” din Stăuceni, a adunat 6600 de lei, 50 de euro, haine, produse alimentare și igienice pentru familie.

Facem un apel călduros către toți credincioșii și oamenii de bună-credință care doresc să ofere un ajutor acestei familii încercate. Orice donație este binevenită, fie că e vorba de bani, produse alimentare, materiale de construcție sau alte bunuri de necesitate.

Pentru a oferi sprijin, vă rugăm să-l contactați pe Artion Rusu, capul familiei, la numărul de telefon: 067723542.

Împreună putem aduce alinare și bucurie acestei familii greu încercate!