Ultimele știri

PS Părinte Episcop Veniamin a săvârșit slujba de pomenire a scriitorului Nicolae Dabija

Arta scrisului s-a practicat din cele mai vechi timpuri. Scriitorul Nicolae Dabija și-a petrecut viața între cărți având mereu o sete permanentă de cunoaștere. Plin de inițiative, idei și realizări originale a stârnit admirația celor care l-au cunoscut, direct sau indirect.

Dornic ca spiritul românesc să strălucească în lume, a fost ca un apostol al poporului său, făcând punte între cultură, credință și neam.

Un om al cărții, intelectual al prezentului, dedicat valorilor spirituale în lumea în care trăim, și-a închinat întreaga viață promovării culturii noastre naționale și apărării demnității și ființei neamului nostru.

 

Articol redactat de Părintele Diacon Constantin Olariu

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img