Mesajul ÎPS Petru, adresat Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, la împlinirea vârstei de 67 de ani de viață pământească

22 Iulie 2018

La popas aniversar, cu ocazia împlinirii vârstei de 67 de ani de viață pământească, în numele întregii Mitropolii a Basarabiei, ne exprimăm cele mai calde și sincere gânduri de sănătate, pace și bucurii.

PREAFERICIRII SALE,

PREAFERICITULUI  PĂRINTE DANIEL,

PATRIARHUL BISERICII ORTODOXE ROMÂNE

Preafericirea Voastră,

Pe această cale, Venim să vă mulțumim pentru toată grija și dragostea părintească, pe care ați arătat-o de-a lungul anilor, pentru credincioșii și Sfintele Lăcașuri ale Mitropoliei Basarabiei.

Rugăm pe Bunul Dumnezeu să Vă aibă, în continuare, în Paza Sa, să aveți păstorire rodnică și îndelungată, spre a duce la  bun sfârșit toate lucrările frumoase spre Slava Lui Dumnezeu și spre dăinuirea Bisericii Ortodoxe Române.

Întru Mulți și Binecuvântați Ani!!!

Cu frățească îmbrățișare întru Hristos Domnul, în numele tuturor clericilor și credincioșilor Mitropoliei Basarabiei

PETRU

Arhiepiscopul Chişinăului,