Ultimele știri

Icoana Maicii Domnului Rugătoarea, protectoarea Municipiului Brașov, oferită în dar Mitropoliei Basarabiei de Asociația de Comerț Balcanică, Federația Transportatorilor din România și Jandarmeria Română

Evenimentul a fost deschis cu o slujbă de TeDeum și rugăciuni speciale pentru pace între popoare, acestea din urmă fiind scopul donației, ca Maica Domnului să se roage la Tronul cel Ceresc pentru pacea lumii.

ÎPS Părinte Mitropolit PETRU a menționat că: „acest gest este unul aducător de pace care sporește rugăciunea în comun. Legătura poporului român, de pe ambele maluri ale Prutului, se evidențiază, în primul rând, prin rugăciune și în Biserica Neamului. Cunoaștem că această reprezentare a icoanei Maicii Domnului a fost zugrăvită pentru prima dată în Basarabia și mai apoi a ajuns și în alte părți”.

Au participat Domnul Prof. Dr. Liviu Pandele, președintele Asociației Gremiul Levantin – Casa de Comerț Balcanică;

„Această icoană a fost dată de către Sinodul Bisericii în Scheii Braşovului, acolo unde s-a cântat pentru prima dată Imnul de stat al României, binecuvântare pentru populaţia Braşovului. Actul acesta de credinţă să aducă linişte, pace şi binecuvântare poporului ortodox de pe ambele maluri ale Prutului”.

Colonel Prof. Preot militar Boros Epimamond, reprezentant al Inspectoratului Județean de Jandarmi Brașov;

Domnul Marius Ciprian Toth, Prim-ministru plenipotențiar al Ambasadei României la Chișinău;

„Este un alt exemplu cât se poate de grăitor în ceea ce priveşte solidaritatea dintre cetăţenii de pe cele două maluri ale Prutului.  Darul ca atare avem toată încredere că va fi spre umilă şi înaltă folosinţă.

Domnul Valeriu Stoica, Ministru Consilier al Ambasadei României la Chișinău;

Domnul Ioan Zbârnea, Președintele Transportatorilor și Serviciilor Publice din România;

„Procedura nu a  fost dificilă dacă vrei să faci ceva cu adevărat faci, dacă simţi să faci ceva cu adevărat reuşim, împreună suntem o forţă.  În Basarabia este prima misiune, am mai făcut misiuni de aşa gen şi vom mai face”.

Domnul Avocat Vasile Ceban, Ambasador onorific CCB, Republica Moldova;

„Această icoană să ne aducă aminte că suntem un popor, un neam”.

Și alți reprezentanți ai diferitelor instituții.

Din partea Administrației Mitropoliei Basarabiei au participat Părintele Protoiereu Victor Ghimpu, Consilier Economic;

Părintele Arhidiacon Maxim Sturza, Consilier pentru Relațiile cu Instituțiile Statului;

Și Părintele Arhidiacon Constantin Olariu, Consilier Comunicare, Media și Relații Publice.

Mitropolia Basarabiei a mai primit în dar și o bucată de lemn din Gorunul lui Horia cu sigiliul Protopopiatului Brașov din cadrul Patriarhiei Române.

 

 

Articol redactat de Părintele Arhidiacon Constantin Olariu.

Articole recente

spot_imgspot_img

Articole similare

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img