Praznicul Botezului Domnului celebrat prin Liturghie Arhierească la Paraclisul Mitropolitan din Chișinău

Distribuiți acest articol:
VK
OK.ru

De Praznicul Botezului Domnului, pe stil vechi, în data de 19 ianuarie 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiască Liturghie, împreună cu un sobor de clerici, la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

După oficierea Sfântei Liturghii, așa cum este tradiția veche a creștinilor ortodocși, Înaltpreasfinția Sa a oficiat, dimpreună cu soborul de preoți slujba de sfinţire a Aghesmei celei Mari, iar credincioșii au primit binecuvântarea apei celei sfințite și totodată primint binecuvântarea Întâistătătorului Mitropoliei Basarabiei.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.