ÎPS Petru: “Să nu deznădăjduim când trecem prin încercări grele, ci să ne punem toată nădejdea în Dumnezeu”

   În duminica a XXXI-a după Rusalii, în data de 16 decembrie 2018, Înaltpreasfinţitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarhul Plaiurilor, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sfântul Ioan Teologul” din Chişinău.

   În cuvântul său de învăţătură, rostit după Sfânta Liturghie, Înaltpreasfinţitul Mitropolit şi Exarh Petru s-a referit la pericopa Evanghelică din Duminica a XXXI-a după Pogorârea Duhului Sfânt iar, printre altele, menționat: „ Orbul din evanghelia de astăzi şi-a câştigat vederea datorită credinţei sale puternice în Dumnezeu. De aceea, este important să nu deznădăjduim când trecem prin încercări grele, indiferent de ce ordin ar fi aceste încercări, ci să ne punem toată nădejdea în Dumnezeu, rugându-ne Lui cu insistenţa orbului din Evanghelia de astăzi, având credinţă că într-o bună zi, Bunul Dumnezeu ne va răspunde la rugăciunile noastre”.

   La sfârşitul Sfintei Slujbe, Înaltpreasfinţitul Mitropolit şi Exarh Petru a dăruit celor prezenţi câte o icoană cu chipul Maicii Domnului. 

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei.