PS Antonie: „Iertarea aduce în sufletele noastre pace şi lumină sfântă”

Distribuiți acest articol:
VK
OK.ru

La 14 aprilie 2017, în Vinerea Mare, PS Antonie de Orhei, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului a oficiat, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, Denia Prohodului Domnului la biserica „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din oraşul Ialoveni (preot paroh Mihail Tătaru).

După Sfânta Slujbă, PS Antonie s-a referit la semnificaţia zilelor Săptămânii Mari, la cele şapte cuvinte rostite de către Mântuitorului Iisus Hristos pe Cruce şi la câştigul întregii omeniri prin acceptarea de către Mântuitorul a Patimilor şi a Răstignirii pe Cruce. Referindu-se la cuvintele Mântuitorului, „Părinte, iartă-le lor, că nu ştiu ce fac”, PS Antonie, între altele, a spus: „De pe Cruce Mântuitorul ne dă o lecţie de bunătate, ne arată cum să mergem către Slăvitul Praznic al Învierii şi anume împăcaţi cu toată lumea. Suntem îndemnaţi să iertăm celor care ne-au făcut rău şi să cerem şi noi iertare celor cărora le-am greşit. Fie că iertăm noi greşiţilor noştri, fie că suntem noi iertaţi de cei cărora le-am provocat dureri, iertarea aduce în sufletele noastre pace şi lumină sfântă. Toţi avem nevoie de iertare”. „Să ne apropiem de Învierea Domnului şi Mântuitorului nostru Iisus Hristos împăcaţi cu toată lumea ca să putem simţi bucuria Slăvitei Învieri”, a îndemnat PS Antonie.

Părintele Mihail i-a mulţumit PS Antonie pentru vizită şi binecuvântare, invitându-l pe ierarhul Mitropoliei Basarabiei să vină la Ialoveni şi cu alte ocazii.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei